nowoczesne ogrzewania

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne systemy grzewcze. Powodem jest to, że są one nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także dla twojego portfela i w dłuższej perspektywie czasu są rozwiązaniem ekonomicznym. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła. Czy to urządzenie jest warte zainstalowania i jakie przynosi korzyści? 

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła wciąż uważane są za nowość oraz alternatywną i unikalną metodę ogrzewania. Jednak zainteresowanie tym rozwiązaniem stale rośnie, a eksperci przewidują wręcz, że wkrótce takie rozwiązanie zdominuje rynek. Są to urządzenia wykorzystujące energię cieplną naturalnie występującą w powietrzu, wodzie i glebie. Dzięki temu jest to metoda atrakcyjna cenowo i przyjazna dla środowiska. Zaawansowana technologia sprawia, że sprawdzi się na zewnątrz nawet w ujemnych temperaturach. Ciepło pobierane jest z tzw. źródeł gruntowych i wykorzystywane do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo pompa ciepła może pracować w trybie rewersyjnym, co jest przydatne do chłodzenia latem. 

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Pompy ciepła są obecnie niezwykle popularne w niektórych krajach zachodnich. Z coraz większą odwagą instalowane są też w Polsce i w Olsztynie. Zainteresowanie nimi wzrasta nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim z powodu stale rosnących cen energii i ciepła. Jeśli ważne są dla kogoś oszczędności, to warto instalować pompę ciepła, zdecydowanie dlatego, że do działania zużywa tylko niewielką ilość energii elektrycznej. Ciepło jest odbierane całkowicie w sposób darmowy, co skutkuje bardzo niskimi kosztami ogrzewania. 

Pompy ciepła w odpowiednich warunkach pracy charakteryzują się wysoką sprawnością. Wykorzystanie darmowego ciepła z otoczenia (środowiska) może znacznie obniżyć roczne koszty ogrzewania, nawet o 50% w sprzyjających warunkach w porównaniu z kotłami gazowymi.

Dzięki pompom ciepła możemy uniezależnić się od zagranicznych przedsiębiorców przy eksporcie paliw kopalnych. Zamiast ekonomicznie zmiennego gazu ziemnego czy nafty wykorzystuje źródło energii pochodzące z otoczenia własnej działki.

Większość systemów pomp ciepła może nie tylko ogrzewać, ale także chłodzić pomieszczenia. Dostarczając ciepłą wodę, często oszczędza się energię, a przede wszystkim znacząco poprawia komfort mieszkania i wartości całej nieruchomości.

Pompy ciepła są zwykle zasilane za pomocą energii elektrycznej. Nie wymagają przechowywania paliwa, a z racji iż na miejscu nie powstają żadne spaliny to czyszczenie kominów nie jest wymagane, co znacznie ogranicza prace konserwacyjne i kontrolne. 

Montażem oraz obsługą pomp zajmuje się profesjonalna firma http://elektro-sanit.pl/ działająca na rynku ponad 20 lat.

Pompy ciepła – z myślą o środowisku

Pompy ciepła nie emitują zanieczyszczeń środowiska, bowiem nie spalają żadnego paliwa. Emisja występuje tylko podczas wytwarzania energii elektrycznej do obsługi pomp ciepła, ale coraz częściej jest to również generowane w sposób neutralny, czyli całkowicie przyjazny dla środowiska. Pompa ciepła może nie wytwarzać zatem CO2, jeśli energia do jej napędzania pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Zasoby ciepła otoczenia są nieograniczone, 0onieważ są one stale odnawiane przez procesy naturalne, chemiczne, które zachodzą w słońcu i we wnętrzu Ziemi. Dzięki wysokiej sprawności pomp ciepła znacznie zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Ponieważ proces spalania nie jest wymagany, nie powstają żadne szkodliwe spaliny, ani cząstki sadzy.