• Poradnik

Jak przerobić starą oprawę do nowych świetlówek LED

Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne. Podstawową zaletą tego typu oświetlenie jest niski pobór prądu, przy dość dużym strumieniu światła, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną.

W garażach, halach, magazynach, biurach często używa się oświetlenia w postaci świetlówek jarzeniowych. Ma ono swoje zalety, ale niestety sporo wad. Podstawową wadą są dość częste awarie, przepalanie się włókna w świetlówce uniemożliwia jej zapłon, uszkodzenia zapłonnika (startera), uszkodzenie kondensatora. Rura taka wtedy miga, co bardzo przeszkadza podczas pracy i męczy wzrok. Ciągła wymiana świetlówek jest już nieekonomiczne, gdyż cena ich jest często przewyższa wartość świetlówek typu LED. Inwestując w zakup tub (świetlówek) LED szybko okaże się że koszty eksploatacji będa niższe, bo po pierwsze mniejsze zużycie energii elektrycznej, a więc oszczędności, po drugie dłuższa żywotność takich lamp (ok. 30000 godzin pracy) i brak migania. Można kupić gotowe oprawy do świetlówek LED, które są już przygotowane do nowego oświetlenia, lub użyć tych które posiadamy. Należy  jedynie nieco przerobić oprawy starego typu do led.

LED Zasilanie jednostronne

Większość obecnie dostępnych świetlówek LED (zwykle świetlówki T8) ma zasilanie jednostronne , czyli kable zasilające należy podłączyć tylko z jednej strony świetlówki.

Aby przystosować oprawy starego typu do nowego oświetlenia należy przerobić instalację elektryczną do tuby led wewnątrz oprawy. Tak naprawdę chodzi o podłączenie do jednego z bolców przy świetlówce podłączyć przewód fazowy, a do drugiego przewód zerowy, jak na poniższym rysunku.

jak przerobić tubę led

 Poniżej zdjęcie oryginalnej instalacji elektrycznej z oprawy na dwie świetlówki 60 cm.

oprawa_org(1).jpgNa początek, najlepiej jest odłączyć wszystkie przewody i wykonać instalację od podstaw.
Następnie jeśli jest dwie, lub więcej świetlówek, to łączymy je ze sobą równolegle, czyli tak jak na poniższym zdjęciu

przerobić starą oprawę do nowych świetlówek LED T8Od jednego z gniazd łączymy przewody z główną kostką zasilającą. W tym przypadku nie ma znaczenia z którego gniazda poprowadzimy przewody. Można też od każdego z gniazd poprowadzić oddzielne przewody, nie łącząc wcześniej gniazd równolegle, wtedy do kostki połączeniowej będą wchodziły po dwa przewody (z każdego gniazda). Sposobów jest kilka należy wybrać sobie najbardziej odpowiadający :-)

przerobić starą oprawęSchemat montażowy przedstawia poniższy rysunek

jak podłączyć tuby led do starej oprawy

Lub w ten sposób

 

 

jak podłączyć tuby led do starej oprawy

 Należy jesze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Tuby LED zasilane jednostronnie są z jednej strony zwarte. Przy wkładaniu świetlówek do oprawy trzeba zwrócić uwagę z której strony piny są zwarte. Jest to zawsze zaznaczone za świetlówce LED

tuba_led2.jpg

 

Zasilanie dwustronne

Zdarzają sią na rynku tuby świetlówki LED z zasilaniem dwustronnym. Podłączenie jest tak samo proste, jak przy zasilaniu jednostronnym. Należy jedynie do jednej strony tuby podłączyć przewód fazowy, a do drugiej strony przewód zerowy. Obojętnie do którego pinu, gdyż sa one połączone wewnątrz tuby.

oprawa_dwustr.jpg

świetlówka tuba led zasilanie dwustronne